Oszczędzanie – jak ograniczyć wydatki?

Z roku na rok ludzie stają się coraz bardziej zadłużeni, dlatego oszczędzanie nawet niewielkich sum zaczęło ostatnio nabierać dużego znaczenia. Nie jest to jednak tak proste jakby się mogło wydawać, ponieważ wielu z nas ma zły nawyk niekontrolowanego wydawania pieniędzy. Oto kilka porad, jak ograniczyć wydatki w domowym budżecie i sprawić, by więcej pieniędzy zostawało w portfelu.

Ustal priorytety, stwórz miesięczny budżet i się go trzymaj

Ponumerowanie wszystkich wydatków pokaże Ci dokładnie, co dzieje się ze wszystkimi zarobionymi przez ciebie pieniędzmi. Może się przykładowo okazać, że zbyt dużo wydajesz na własne rozrywki i możesz to w każdej chwili ograniczyć. Pamiętaj, by wykonując budżet, zostawić zawsze pewną sumę na niespodziewane wydatki, takie jak wizyta u lekarza lub naprawa samochodu. Uwzględniaj też stałe rachunki. Wszystkie wydatki można podzielić na nieistotne, ważne oraz te najważniejsze. Każda logicznie myśląca osoba dobrze przemyśli sprawę, czy zakupić sobie nowe ubranie, czy zapłacić zalegle rachunki.

Najprzyjemniejsze rzeczy kupuj sobie najpóźniej

Zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest odłożyć spełnianie własnych zachcianek na późniejszy czas, ale jeśli będziemy mieli wystarczająco dużo silnej woli, to po pewnym czasie nie będziemy mieli problemów finansowych i będziemy mogli spełniać swoje kaprysy na bieżąco.

Nie wydawaj pieniędzy bez zastanowienia

Kiedy tylko poczujesz taką potrzebę, zduś ją w zarodku i przełóż zakupy na następny dzień. Zobaczysz, że najczęściej po upływie mniej niż 24 godzin uświadomisz sobie, że tak naprawdę, to ta rzecz wcale Ci nie jest potrzebna.

Znajdź zamienniki

W miejsce wielu rzeczy, które kosztują spore pieniądze, można kupić dużo tańsze zamienniki, które mają zbliżoną, albo nawet taką samą jakość. Bardzo dobrym przykładem są artykuły spożywcze opatrzone marką konkretnego hipermarketu (Tesco). Mają one mniej efektowne opakowania, ale są znacznie tańsze, niż rzeczy wyprodukowane przez renomowane firmy.

Podziel się wydatkami z przyjacielem

Bardzo często jest tak, że rodzina, czy bliscy znajomi mają zbliżone wydatki. Można wówczas porozumieć się i wspólnie kupować większe, hurtowe ilości za dużo niższe ceny.

Stwórz listę zakupów

Przed każdym wyjściem na zakupy zrób dokładną listę tylko naprawdę niezbędnych Ci rzeczy i w sklepie kupuj tylko to, co wcześniej na niej zapisałeś.

Wyrzuć karty kredytowe

Płacąc kartami kredytowymi, nie kontrolujemy wydawanych sum i dlatego są one znacznie większe niż przy płaceniu gotówką. Zatem zatrzymaj sobie tylko jedną kartę kredytową, byś mógł ją użyć w naprawdę nagłym przypadku.

Wyłącz telewizor i komputer

Oglądaj mniej telewizji, szczególnie reklam i kanałów „zakupowych”. Nie kupuj również w sklepach internetowych, ani z katalogów wysyłkowych, ponieważ takie zakupy są zazwyczaj dodatkowo obciążone opłatą za przesyłkę, a żeby zrównoważyć jej koszt kupujemy kilka rzeczy zamiast jednej.

Załóż ogródek

Posiadanie własnej działki, to nie tylko wspaniała zabawa dla całej rodziny i sposób spędzania wolnego czasu. Można wtedy zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupach owoców czy warzyw.

Related articles

Back to Top